top of page

דבורת הדבש

דבורת הדבש Apis Mellifera

מין דבורי הדבש המופץ על ידי האדם ברוב חלקי העולם הוא דבורת הדבש האירופית (Apis mellifera). זה אחד משבעה מינים של של דבורי דבש - דבורים חברתיות המשתייכות לסוג Apis במשפחת הדבוריים. קיימים עוד מיני דבורים ספורים מלבדו בהם למד האדם להשתמש לצרכיו. בישראל דחקו זנים מסחריים של דבורת הדבש האירופית את תת המין המקומי, הדבורה הסורית, וכיום זנים אלה מהווים את מרבית אוכלוסיית דבורי הדבש. דבורת הדבש האירופאית חיה במשפחות של כמה עשרות אלפי דבורים. המשפחה כוללת אם (מלכה) אחת, כמה עשרות אלפי עמלות ובין עשרות למאות זכרים. קן הדבורים, הכוורת, ממוקם בדרך כלל בחללים סגורים ובו בונות הדבורים מספר חלות עשויות שעוות דבורים.

2_queenbee.jpg

מלכה

אימם של כל הדבורים בכוורת. המלכה יוצאת פעם אחת ויחידה בחייה למעוף כלולות, בו היא מזדווגת עם מספר זכרים ומאותה עת יכולה להטיל, מדי יום, אלפי ביצים. מהביצים מתפתחות דבורים נקבות וזכרים. באמצעות הפרומונים שלה היא מלמדת את הדבורים בכוורת על מצבה. כאשר היא מזדקנת או מפסיקה להטיל, הדבורים ייצרו לעצמן מלכה חדשה. מלכה חיה בין שלוש לחמש שנים בממוצע. למעט מקרים מיוחדים, תהיה בכוורת מלכה אחת בלבד.

2_drone.jpg

זכר

בכל זמן נתון יש בכוורת בין עשרות למאות זכרים שתפקידם היחיד הוא להפרות מלכות לעתיד ממשפחות אחרות. כשמזג האוויר מאפשר זאת, הזכרים יוצאים מהכוורת ומתאספים באזורים מיוחדים אליהם תגענה נסיכות בתולות והן יפרו אותן (ובתוך כך יאבדו את חייהם). הזכרים אינם אוספים צוף או פועלים בכוורת, וחייהם תלויים לחלוטין בחסדי אחיותיהם המטפלות בהם ומאכילות אותם.

הזכר נוצר מביצה שאינה מופרית ולכן הוא נושא בתאיו מערכת אחת של כרומוזומים בלבד - שכולן מאימו - המלכה.

2_workerbee.jpg

פועלת/עמלה

דבורה נקבה שאינה מופרית, המשנה את תפקידיה במהלך חייה. בצעירותה היא פעילה בתוך הכוורת, מאכילה את הוולדות, הזכרים והמלכה, מבצעת עבודות נקיון, מקבלת צוף מעמלות השדה, מאכסנת אותו בחלות ומייצרת את חלות הדונג. בבגרותה היא הופכת לעמלת שדה, יוצאת מדי בוקר למרעה ואוספת צוף, אבקת פרחים ושרף (ממנו עשוי הפרופוליס), מגינה ושומרת על הכוורת. רוב רובן של הדבורים בכוורת הן עמלות בשלבי התפתחות שונים. אורך חיי העמלות משתנה בהתאם לעונות השנה, העמלה חיה בין ארבעה לשישה שבועות בין האביב לסתיו וזמן ארוך יותר - בחורף.

apis35_s.jpg

ביצי דבורים וזחלים צעירים. החומר החלבי בו שרויים הזחלים הוא חומר המופרש מראש הדבורה הבוגרת(פועלת) והוא משמש להאכלת הזחלים בימיהם הראשונים.

Apis80_s.jpg

פועלת מנפנפת בכנפיה בזמן שהיא חושפת את ׳בלוטת נסונוב׳ בקצה בטנה. הפרומון המופרש מהבלוטה, ומופץ באויר בזכות נפנוף הכנפיים, הינו פרומון התמצאות העוזר לכוון דבורים אל הכוורת.

IMG_2507.JPG

הדבורית

הדבורים בכוורת מהוות משפחה אחת הנקראת דבורית. האם נקראת מלכה, בנותיה נקראות עמלות או פועלות ובניה - זכרים. 

 

דבורת הדבש הבודדת תלויה לקיומה בדבורית כולה ואינה יכולה להתקיים כישות בודדת. בכוורת, מלבד הדבורים, ישנן גם חלות עשויות תאים תאים המשמשים לאכסון דבש, אבקת פרחים, וולדות. הורמונים, פרומונים וכימיקלים שונים, ואין ספור התרחשויות, פיזיות, ביולוגיות והתנהגותיות, מתרחשות בכוורת בכל רגע נתון. יחסי גומלין המתקיימים ללא הרף בין כל הגורמים הללו הכרחיים לשגשוג הדבורית כולה. בנוסף חיים בכוורת, יחד עם הדבורים, אלפי מיקרואורגניזמים אחרים - חיידקים, נגיפים ופטריות וחרקים שונים; יחד הם מרכיבים את סביבת החיים המיוחדת לכוורת.

תרמו לעמותה

תרומתך תשמש אותנו על מנת לקדם את מטרות העמותה ובראש ובראשונה את הדבוראות בת הקיימא בישראל. העבודה בעמותה נעשית כולה בהתנדבות ולכן כל תרומה תופנה במלואה אך ורק לקידום מטרות העמותה.

כל סכום יתקבל בברכה.
bottom of page