top of page

אודות העמותה

עמותת דבוראות בת קיימא

עמותת דבוראות בת קיימא קמה על מנת לקדם דבוראות הרואה בדבורים שותפות לחיינו. העמותה היא בית לאוהבי דבורים ולדבוראים מכל גישות הגידול הטבעיות. מקום מפגש, ללמוד וללמד, לחקור ולתמוך בדבוראות טבעית, מקומית.

אנו מקדמים בברכה את הדבוראות האישית, הדבוראות העירונית והמכוורות הקטנות, וכן דבוראות מסחרית השמה דגש על הפקת מוצרי מכוורת ללא ניצול הדבורים. אנו פועלים לשמירה והגנה על דבורי הדבש, תוך כוונה עמוקה לראיה כוללת, לא רק של צרכינו כחברה אנושית, אלא גם של שימור ושיקום הטבע והימנעות מפגיעה במגוון בעלי החיים והצמחייה סביבנו והתחשבות בצרכי הדורות הבאים. נלמד כיצד לתמוך בחיי הדבורים ולהקשיב לצרכיהן, ללא ניצול ושיעבוד.

סיפור הקמת העמותה

בקיץ 2018 חברנו יחד, ניר נבות, אבירם בר, רותם מלר וסוזי בן אליהו, ליצירת בית לדבוראות בת הקיימא בישראל. כמעט ולא הכרנו איש את רעהו אך האהבה לדבורים והתפיסה המשותפת שלנו לגבי עולמן היתה כמו דבק חזק שחיבר ביננו באופן מיידי. התחלנו בצעדים קטנים וזהירים, מגששים להרגיש אחד את השני ולהבין מה אומר לנו ליבנו, מה הן בשבילנו הדבורים ומה הן מבקשות מאיתנו. נפגשנו כמעט מדי שבוע, לפעמים בבית של אחד מאיתנו ולפעמים סביב המדורה ביער, מעלים בכל פעם מחשבות ורעיונות חדשים. העברנו שעות רבות בכתיבת אין ספור הודעות ומסמכים, ואט אט עיצבנו את העמותה, קבענו את מטרותיה ואת תקנונה ונתנו לה צורה וגוף. צרפנו אלינו חברים חדשים - הנקה רוטמן, גל פדידה, יונה פבלוטוב ומונא שאהין - כשכל אחד מהם מוסיף את הגוון הייחודי שלו ואת עולמו לתוך הבית שהחל להתעבות ולהתגבש. חורף 2019 הביא איתו גשמי ברכה שכמותם לא ראינו שנים, ובעקבותם פרץ האביב שנמלא בשפע של ירוק, שפע של פריחה, כמות אדירה של פרפרים נודדים וכמות בלתי רגילה של נחילי דבורים. הרגשנו שהדבורים כמו מזמינות אותנו לעשות יחד איתן צעד אמיץ, וממש כמותן להוולד ולבקוע מתוך הכוורת המוגנת והבטוחה שיצרנו, לצאת אל האור ביחד כנחיל חדש. באביב 2019, בשיא עונת הנחילים, השקנו את העמותה.

מייסדי העמותה

suzy.jpeg
nir3.jpeg
Aviram.jpeg
סוזי בן אליהו
ניר נבות
אבירם בר
Rotem.jpeg
Hanika.jpg
רותם מלר
יוהנה יוקנדרופ-רוטמן

מי אנחנו

גזברית העמותה

מאירה ארלנק

Meira.jpeg

חבר ועד

לב ספרב

לב.jpeg

חבר ועד

יהורם לוי

יהורם.jpg

מטרות העמותה

 1. העמותה תשמש בית לדבוראות בת-קיימא בישראל - מקום מפגש לדבוראים מרחבי הארץ, מכל הגישות והגילאים.

 2. העמותה תשמש מוקד למחקר וללמידה; מרכז לאיסוף, יצירה והפצה של תובנות וידע תיאורטי ומעשי, רלוונטי לישראל, בנושא דבוראות בת-קיימא.

 3. העמותה תהווה מוקד של משאבים ופעילויות לטובת העוסקים בדבוראות בת-קיימא.

 4. העמותה תקדם ותייצג את הדבוראות בת הקיימא והדבוראות העירונית מול הרשויות והמחוקק.

 5. העמותה תעודד פעילויות המקדמות היכרות בין הציבור הרחב לדבורים.

 6. העמותה תתמוך ותקדם את שימור המגוון הגנטי של דבורים שגדלו ללא התערבות אנושית.

הצטרפו אלינו

אנו מקדמים בברכה דבוראות אוהבת וקשובה ופועלים ליצירת בית לדבוראים, בו מתקיימת שיחה ערה על דבוראות לסוגיה השונים. מקום מפגש - ללמוד וללמד, וקרקע רחבה ומזמינה לרעיונות חדשים בתחום. עמותת דבוראות בת קיימא פתוחה בפני כל מי שדבורי הדבש חשובות לו.

חזון העמותה

 • העמותה קמה על מנת לקדם את הדבוראות בת הקיימא בישראל.

 • אנו שואפים לעתיד בו ישראל תשמש דוגמא לדבוראות מתקדמת, כזו הרואה את צרכינו כחברה אנושית הולכת ומתפתחת לצד שימור הטבע והימנעות מפגיעה במגוון בעלי החיים והצמחייה סביבנו. בעזרת אימוץ גישות בנות קיימא בתחום איכות הסביבה, החקלאות והדבוראות, נוכל לשקם את חיי הדבורים והסביבה ולהפוך למדינה בה שימוש ברעלים וכימיקלים בסביבת הכוורת הוא נחלת העבר.

 • העלאת המודעות בקרב הציבור לנושאים מרכזיים ומהותיים בנושא הדבוראות: ההבנה מהי דבוראות בת קיימא וכיצד ניתן לתמוך בה למול הנזק שמסבה הדבוראות המסחרית הקונבנציונלית לסביבה ולדבורים עצמן; הצורך להגן על אוכלוסיית הדבורים ולא לפגוע בה; ההבנה מה הם מוצרי מכוורת איכותיים, שתהליך הפקתם אינו פוגע בדבורים ומהו מוצר נחות המופק תוך ניצול תדיר של הדבורים בכוורת.

 • אנחנו מייחלים ליום שבו הארץ תמלא צמחייה צופנית, מהנגב ועד לצפונה של הארץ, יעור ושתילה מאסיביים של עצים וצמחים צופניים - אלה יתרמו לא רק לדבורי הדבש, אלא גם לשלל מאביקים אחרים, להעשרת המגוון הביולוגי והגדלת המסה הזואולוגית.

 • עיגון הדבוראות העירונית בחוק ועידוד התמיכה בדבוראות העירונית מצד הרשויות המקומיות בישראל, כך שכל אדם יוכל להציב כוורות לדבורים בחצר ביתו וניתן יהיה להציב בתים לדבורים בשטחים ציבוריים. בדומה לנעשה בערים רבות ברחבי העולם, יהפכו כל הערים בישראל לערים ידידותיות לדבורים. יוקצאו שטחים ותקציבים לדבוראות קהילתית בכל עיר, לחינוך בנושא דבוראות ולקירוב האוכלוסיה העירונית לתחום הדבוראות, לשתילה צופנית ולטיפוחה במרחב הציבורי העירוני.  

 • החופש בדבוראות: תמיכה במדיניות השוק החופשי בדבוראות ושינוי חוק הדבש. אנו מאמינים שזכותו של כל אדם לגדל דבורים כאוות נפשו, בשטחו הפרטי או בהסכמתו של המחזיק בשטח, בין אם מדובר בשטחים חקלאיים פרטיים או בשטחי מנהל מקרקעי ישראל. במושב, בקיבוץ, בעיר או בכפר, וזאת תוך התחשבות בשכנים ובבעלי כוורות אחרים בקרבת מקום.

 • גופי חינוך מקצועיים בתחום הדבוראות בת הקיימא ידאגו להנחלת ידע מתקדם, המושתת על חקירה ולמידה מתחדשת - מתמדת, תמיכה במחקר מדעי בתחום הדבוראות ושימור המגוון הגנטי של הדבורים.

 • מקום שוקק חיים למפגש ולהחלפת מידע וידע בנושא דבוראות, למחשבה, יצירה וחלימה משותפת בתחום. אנחנו מקדמים בברכה רעיונות חדשים ושיתופי פעולה בתחומי הדבוראות כמו גם בתחומים שונים המשיקים לעולם הדבוראות בת הקיימא - קיימות, אומנות, קהילה, פרוייקטים חברתיים ועוד.

הרשמה לעמותה

עמותת דבוראות בת קיימא פתוחה לכל אדם, ואינה מפלה איש מטעמי גזע, דת, לאום, מין, מגדר, העדפה מינית, או השקפה פוליטית. ההחלטה בדבר קבלת המבקש כחבר או עמית העמותה, או אי קבלתו נתונה בידי הועד. במקרה שהועד יסרב לקבל את המבקש, הוא רשאי לערור על הסירוב לפני האסיפה הכללית הקרובה.

חבר מן המניין בעמותה יכול להיות כל אדם שמלאו לו 18 שנה, המזדהה עם העמותה ותומך במטרותיה, מסכים על כל הקבוע בתקנונה ומשלם בקביעות דמי חבר (200 ₪ לשנת 2022 עד 31.12.2022). חברות בעמותה תקנה הנחה מעלות ההשתתפות באירועים, קורסים ומפגשים, שהעמותה תקיים מעת לעת. חבר העמותה יקבל את פרסומי העמותה ויוכל להשתתף באספות הכלליות שלה, יהיה זכאי להצביע, ולהיבחר למוסדות העמותה.

תרמו לעמותה

תרומתך תשמש אותנו על מנת לקדם את מטרות העמותה ובראש ובראשונה את הדבוראות בת הקיימא בישראל. העבודה בעמותה נעשית כולה בהתנדבות ולכן כל תרומה תופנה במלואה אך ורק לקידום מטרות העמותה.

כל סכום יתקבל בברכה.
bottom of page